Hamáček: Až se bude zvyšovat věk odchodu do důchodu, bude pozdě volit ČSSD

23. srpna 2021

iDnes.cz 22. 8. 2021: S heslem „Aby nikdo neohrožoval vaše životní jistoty“ zahájila vládní ČSSD kampaň před volbami do Sněmovny. Stranu, kterou dříve vedl, podpořil v rozhovoru pro Blesk prezident Miloš Zeman. Lidé, kteří z nějakých důvodů nebudou volit ANO, mají jít volit podle Zemana ČSSD. Podle šéfa strany Jana Hamáčka půjde o nejdůležitější volby po roce 1989.

Rozhodne se podle něj o tom, jak bude vypadat Česká republika v době pocovidové.

„Před námi je několik týdnů velmi tvrdé práce,“ řekl při zahájení kampaně Hamáček, který je v čele kandidátky strany ve středních Čechách.

Nepřipustíme zdražování, tvrdila Maláčová

„Nepřipustíme, aby se zdražovalo. Nepřipustíme, aby se zvyšoval věk odchodu do důchodu,“ tvrdila při zahájení volební kampaně ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, která vede kandidátku strany v Praze.

Hamáček burcoval voliče, ať volí sociální demokracii, protože až pravice zvýší věk odchodu do důchodů, bude už pozdě shánět ČSSD, aby tomu zabránila.

„Až se bude zavádět školné, poplatky ve zdravotnictví, prodlužovat odchod do důchodu nebo třeba privatizovat nemocnice, bude už pozdě volit ČSSD,“ řekl Hamáček.

ČSSD: Zemanova druhá nejlepší varianta

Prezident Zeman, který jeho stranu podpořil jako druhou nejlepší volbu, už dříve řekl, že on sám bude ve volbách do Sněmovny volit hnutí ANO Andreje Babiše.

Ke spekulaci, že by současný premiér Babiš po volbách mohl nechat sestavování vlády na jiném politikovi ANO a že by se sám soustředil na příští volbu prezidenta, Zeman řekl, že je i možnost, že by Babiš byl nejprve premiérem.

Průzkum agentury Kantar, který v neděli zveřejnila Česká televize, dává sociální demokracii 3,5 procenta hlasů.

Volební model STEM, který ve čtvrtek zveřejnila CNN Prima News, přisuzuje sociálním demokratům 4,6 procenta, modelový výsledek voleb podle agentury Median ze začátku srpna 4,5 procenta hlasů.

Podle průzkumů veřejného mínění ČSSD tentokrát hrozí, že zůstane pod 5 procenty a vypadne ze Sněmovny.

Strana láká na návrat k progresivnímu zdanění

Priority volebního programu představili sociální demokraté v červnu. Slíbili snížení DPH na potraviny či návrat k progresivnímu zdanění.

Jedním procentem mají být podle ČSSD nově zdaněny majetky nad 100 milionů korun. „Zdaníme miliardáře. Nastal čas, aby i ti se podíleli na obnově země,“ řekl šéf strany Jan Hamáček.

Progresivní dědickou daň slibuje také strana uplatnit u majetků, jejichž hodnota převyšuje 50 milionů korun.

„Za covid nesmí zaplatit jen střední třída a ti nejchudší,“ uvedla místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová. Návrat k progresivnímu zdanění slibuje sociální demokracie prosadit tak, aby se daně nezvedly nikomu, kdo má příjem do trojnásobku průměrné mzdy.

Snížení DPH, které se má týkat základních potravin (pečivo, zelenina, ovoce, maso, ryby), strana prosazovala už v tomto volebním období, ale nezískala pro to podporu svého koaličního partnera, hnutí ANO.

Sociální demokracie také slíbila, že zruší daňové výjimky pro velké korporace, kvůli nimž odtékají finanční výnos ze země. „Zavedeme bankovní daň z aktiv s progresivními sazbami,“ napsala sociální demokracie do svého programového desatera.

Minimální mzdu chce ČSSD od ledna 2022 zvýšit na 18 tisíc korun, od roku 2023 na 20 tisíc korun a zákonem zaručit její pravidelné navyšování.

Pracovat 35 hodin týdně a bez krácení mzdy

Pracovní dobu slibuje strana zkrátit na 35 hodin týdně, a to bez krácení mzdy. Cílem sociální demokracie je zavést čtyřdenní pracovní týden.

Strana také slibuje pět týdnů dovolené pro všechny zaměstnance a nárok na náhradní volno za práci v den státního svátku.

Strana také oznámila, že zásadně omezí agenturní zaměstnávání, aby došlo k narovnání pracovních podmínek zaměstnanců.

„Firmy nebudou moci zaměstnávat více než 10 procent lidí přes agentury. Zakážeme agenturám práce najímat cizince a omezíme činnost agentur na zprostředkování dočasné práce,“ napsala ČSSD do volebního programu.

Pokuty za dlouhodobě neobsazené byty

Zákon o veřejně prospěšných bytových společnostech má pomoci zlevnit výstavbu bytů.

Strana zároveň hrozí, že prosadí pokuty za dlouhodobě neobsazené byty. Regulovat plánuje služby pro krátkodobé ubytování a chce zavést daň z prodeje nemovitostí.

„Daň bude odpuštěna u prodeje, který probíhá u jedné fyzické osoby po době delší, než je pět let od posledního prodeje tak, aby se zamezilo spekulacím, ale daň nepadla na běžné občany,“ napsala ČSSD do svého programu.

zdroj: iDnes.cz 22. 8. 2021 odkaz ZDE

Blogy