Epidemie se otáčí, věří Hamáček. Policie se zaměří na přesuny migrantů

12. listopadu 2020

Křivka koronavirové epidemie se otáčí, nouzový stav je však třeba prodloužit, míní ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček. Po středečním jednání štábu informoval i o dalších tématech. Policie v Česku eviduje zvýšený pohyb migrantů a posílí proto kontroly hranic. Sleduje také zprávy z okolních zemí o nákazách mezi zvířaty.

Hamáček naposledy po zasedání ÚKŠ vystoupil v polovině října. Přibližně o týden později u něj testy potvrdily nákazu covidem-19, v době karantény Hamáček pracoval na dálku z domova. V pátek oznámil, že se vyléčil a může se vrátit do práce.

„Mezidenní nárůsty nakažených klesají, vypadá to, že křivka epidemie se otáčí,“ řekl ve středu k aktuální koronavirové situaci. „Určitě není vyhráno, nárůsty hospitalizovaných a zemřelých ještě nebudou klesat. Budeme cítit tlak na zdravotnictví, ale mělo by to zvládnout,“ dodal Hamáček.

Ústřední krizový štáb podle něj řešil zejména zajištění záložní lůžkové kapacity, ochranných prostředků či pomoc ze zahraničí. V lázeňských zařízeních je nyní připraveno několik tisíc lůžek pro lidi, kteří nevyžadují intenzivní péči. Stát je využije v případě, že o to požádají nemocnice, které by byly přetížené kvůli množství pacientů, řekl šéf štábu.

Hamáček také považuje za logické prodloužení nouzového stavu. „Jeho konec by znamenal okamžité rozvolnění a konec klíčových opatření. Hrozilo by, že bychom se rychle vrátili do exponenciální křivky,“ varoval.

Nouzový stav v Česku platí od 5. října a poslanci ho zatím umožnili kabinetu prodloužit do 20. listopadu. Hamáček podotkl, že požádal ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), aby do připravované tabulky protiepidemických opatření doplnil, zda daná opatření nouzový stav vyžadují.

Česko sleduje i necovidové problémy

Hamáček se vyjádřil i k dalším položkám agendy ÚKŠ, v posledních týdnech například roste počet migrantů cestujících přes Česko na západ. „Je potřeba kvůli tomu posílit kontroly na hranicích,“ řekl ministr vnitra.

„Souvisí to s příchodem zimy. Migranti se chtějí pokusit, dokud je ještě snesitelné počasí, využít situaci a dostat se do vysněné země,“ uvedl. Česko je pouze tranzitní zemí, a ne cílem migrantů, tím jsou země dál na západě, doplnil.

„Policie eviduje zvýšenou aktivitu a podnikla příslušná opatření, abychom zvýšili počet kontrol zejména na hlavních tazích, jako jsou dálnice D1 či D2,“ doplnil policejní prezident Jan Švejdar.

Policie minulý týden zachytila větší počty migrantů ve dvou případech. Ve čtvrtek 5. listopadu zadrželi jihomoravští celníci na D2 na Břeclavsku kamion s návěsem, ve kterém bylo 48 migrantů, pravděpodobně Syřanů. Později policisté zachytili dodávku na dálnici D1 ve směru na Prahu s 24 běženci.

Sleduje se také šíření různých nákaz mezi zvířaty, které se v tuto chvíli týká pouze okolních států. Hamáček mluvil například o problémech Dánska s norky šířícími zmutovaný koronavirus. Bližší jsou pak epidemie afrického moru prasat v Německu či Polsku. „Dostali jsme i zprávy naznačující možný výskyt ptačí chřipky,“ řekl Hamáček.

zdroj: iDnes.cz, 11. 11. 2020
odkaz: ZDE 

Blogy