deník Právo - Rozehnat nedělní protest by bylo nebezpečné, míní Hamáček

12. ledna 2021

Ve chvíli, kdy byla nedělní demonstrace proti vládním koronavirovým opatřením na Staroměstském náměstí v Praze nenásilná, bylo by rizikovější se ji snažit rozpustit než ji nechat dokončit. Uvedl to včera ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Loni v říjnu policie proti podobné demonstraci zakročila, akce se zvrhla v násilí a účastníci útočili na policisty.

Nedělní demonstrace se zúčastnilo několik tisíc lidí. Mnozí protestující neměli roušky a účastníci nedodržovali předepsané rozestupy. Policie označila shromáždění za poklidné, zjištěná porušení opatření nahlásí správnímu orgánu.

Na akci dohlíželo 200 policistů z pořádkové a dopravní policie a členové antikonfliktního týmu. Policie podle Hamáčka dokumentovala porušování opatření a individuálně řešila s účastníky například nasazení roušek. V říjnu podle něj policie zasáhla ve chvíli, kdy se shromáždění zvrhlo v násilí.

„Obrovská bezohlednost“

„Kdyby rozpouštěla demonstraci, kde k násilí nedochází, rizika by byla vyšší než nechat tu demonstraci proběhnout a svolavatele vyřešit až poté ve správním řízení,“ vysvětlil Hamáček.

Podle právního výkladu má základní právo se shromažďovat přednost před vládním nařízením, které demonstrace omezuje maximálním počtem 100 účastníků a stanovuje i další pravidla včetně roušek a rozestupů, dodal ministr vnitra.

Pokud příslušný úřad shromáždění nezakáže a svolavatel slíbí dodržovat opatření, může se konat. „Ve chvíli, kdy je zjevně svolavatel nezvládá dodržovat, je upozorněn ze strany magistrátu nebo policie,“ uvedl Hamáček. Když v takové chvíli shromáždění nerozpustí, vystavuje se postihu a bude s ním vedeno správní řízení.

Hamáček akci označil za obrovskou bezohlednost. Šokovalo ho, že tam vystoupili i lékaři. Ministr jim doporučil, aby ve své nemocnici navštívili oddělení určené pro pacienty s covidem a se situací se seznámili.

Hřib vs. Babiš

Za to, že město nedělní akci nerozpustilo, kritizoval premiér Andrej Babiš (ANO) pražského primátora Zdeňka Hřiba (piráti). Podle zákona ale má tuto pravomoc magistrát jako státní správa, nikoliv vedení města jako představitelé městské samosprávy.

Samotné nedodržování nařízení nemusí nutně vést k ukončení akce,“ sdělil již v neděli mluvčí magistrátu Vít Hofman. Doplnil, že už několik svolavatelů i účastníků protestů řeší úřad ve správním řízení. Organizátorovi může hrozit až třímilionová pokuta, policií nahlášení účastníci pak mohou dostat pokutu až 20 tisíc korun.

Proti Babišově kritice se včera Hřib ohradil na Twitteru. „Kdybyste nebyl premiér a netrpěli jsme vaší neschopností, tak by žádná demonstrace nebyla. Hřib nemůže rozpustit demonstraci, to je pravomoc státní správy, a zákon mi do ní zakazuje zasahovat. Nevyzývejte k porušování zákonů a zkuste je sám dodržovat,“ vzkázal primátor Babišovi.

zdroj: deník Právo, 12. 1. 2021

Blogy