deník Právo - J Hamáček: Nemocnice se plní, přibudou lůžka

15. října 2020

Modely vývoje koronavirové epidemie ukazují, že ke konci října český zdravotní systém narazí na své limity. Ústřední krizový štáb proto hledá možnosti, jak zajistit pro pacienty s covidem-19, urgentní medicínu a pro neodkladnou péči až deset tisíc lůžek.

„Aktuální situace je velmi vážná, počty nemocných nám rychle rostou a postupně se zaplňují lůžka v nemocnicích. S tím jde ruku v ruce riziko nárůstu zemřelých,“ uvedl včera po jednání štábu jeho předseda a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Ukázal přitom na grafech scénáře možného dalšího vývoje, z nichž vyplývá, že i v lepším případě dojde k naplnění současné kapacity nemocnic na konci října. Podobné odhady poskytl Ústav zdravotnických informací a statistik (ÚZIS), ty zveřejnily servery Deník N a Aktuálně.cz.

„Ústřední krizový štáb proto velmi intenzivně pracuje na vytvoření záložních kapacit, abychom naplnili slib ministerstva zdravotnictví, že navýšíme počty lůžek v České republice až na deset tisíc. To je pro nás absolutní priorita,“ řekl Hamáček. Hasiči s hejtmany a armádou podle něj vybírají záložní objekty pro další lůžka a rovněž řeší zajištění personálu, který by se o pacienty staral.

„Současně budeme řešit v detailech, jak bude probíhat povolávání mediků a dalších studentů v rámci pracovních povinností a jejich dělení na jednotlivé kraje tak, jak je to potřeba. Samozřejmě budeme řešit i otázky ochranných prostředků, fi nancování mimořádných opatření a podobně,“ dodal Hamáček.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) už dříve řekl, že by v personálně oslabených nemocnicích mělo pomáhat 2400 mediků čtvrtých a pátých ročníků, ale také studenti farmacie či stomatologie v absolventském ročníku.

Opatření zaberou se zpožděním

Statistici z ÚZIS podle ČTK předpokládají, že i když se vyplní nejoptimističtější scénář, tak ve druhé polovině října bude průměrně přibývat téměř sedm tisíc nakažených denně a s koronavirem zemře téměř tisíc lidí. Tento optimistický scénář počítá s reprodukčním číslem 1,2 (nyní je asi 1,53). To by dle ÚZIS znamenalo, že na konci měsíce bude s covidem-19 hospitalizováno 4500 pacientů, tisíc z nich bude potřebovat intenzivní péči a více než 500 bude muset být připojeno k dýchacím přístrojům.

„Tyto hodnoty se rovnají vyčerpání dostupných kapacit hlášených nyní z nemocnic. Rizikovější scénáře již indikují riziko překročení hlášené dostupné kapacity systému. Proto je nutné iniciovat kroky vedoucí k omezení elektivní (cílené, pozn. red.) péče,“ uvedli statistici.

I v případě zásadního zlepšení epidemiologického vývoje zůstane podle nich počet hospitalizovaných vysoký nejméně ještě tři týdny. Lidé se s koronavirem dostávají do nemocnice zhruba po deseti dnech od zjištění nákazy, těžký stav se pak projevuje ještě o několik dní později. Také proto se mohou nově přijatá opatření promítnout do počtu hospitalizací až následně. Nejkrizovější scénář pak počítá se 1755 zemřelými do konce října a 22 tisíci nakaženými za den.

Další rekordy

V úterý přibylo 8325 případů covidu, což je od jara druhé nejvyšší číslo. Denní počet testů poprvé za epidemii přesáhl hranici 30 tisíc.

Včera bylo zjištěno 5679 případů covidu, to je dosud největší nárůst do večera. Bilance obětí se zvýšila o dalších 52, úmrtí je celkem 1158.

Aktuálně hospitalizováno je 2678 pacientů, z toho 518 v těžkém stavu.

zdroj: deník Právo, 15. 10. 2020

Blogy