CNN Prima News: Školy postupně zavírají, ale krizové ošetřovné podle Babiše rodiče stále nepotřebují

2. října 2020

Ačkoliv vláda už vyhlásila částečné uzavření škol, prodloužení krizového ošetřovného pro rodiče, kteří zůstanou s dětmi doma déle než devět dnů, odmítá. Zavést ho nechce hnutí ANO v čele s premiérem Andrejem Babišem. Není podle něj potřeba, protože se neuzavírají základní školy. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) naopak na schválení trvá a návrh má připravený.

„V tom chaosu, který vládne, by bylo dobré být připraven. Stejně jako před třemi měsíci pan premiér říkal, že nejsou potřeba roušky, tak nyní říká, že není třeba krizové ošetřovné,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Maláčová.

Její návrh by znamenal prodloužení ošetřovného na celou dobu, po kterou bude uzavřena daná škola. Na příspěvek by dosáhli zaměstnaní rodiče dětí až do 13 let a bylo by ve výši 60 procent základu příjmu. Dnes je ošetřovné vypláceno pouze po dobu 9 dnů a do 10 let věku dítěte.

Krizové ošetřovné už vláda schválila na jaře a rodiče ho mohli pobírat až do června ve výši 80 procent základu příjmu.

Babiš: Standardní ošetřovné stačí
Podle premiéra je ale dnes situace jiná. „Nemám informaci o tom, že by se plošně zavíraly první stupně základních škol. Standardní ošetřovné trvá až devět pracovních dnů, což v tuto chvíli považujeme za dostatečné i s ohledem na nutnost udržet personál v nemocnicích, sociálních službách,“ zdůvodnil premiér pro CNN Prima NEWS, proč nechce ošetřovné prodloužit.

Podle premiéra i ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) je mezi sestrami, lékaři, sociálními pracovníky nebo učitelkami na prvních stupních nebo v mateřských školách mnoho maminek i tatínků, kteří pokud by zůstali s dětmi doma, systém by se narušil a neměl kdo zůstat v práci.

Podle ministryně práce a sociálních věcí už nyní ale v některých regionech jsou buď základní školy uzavřené, nebo děti musí být doma, protože jsou nemocné, a rodiče s nimi zůstávají, a tak si vybrat nemohou.

„Chceme řešit lokální ohniska a na přechodnou dobu pomoci rodinám, kterým nestačí to devítidenní ošetřovné. Důvody, proč prosazuju krizové ošetřovné, jsou, že karanténa trvá déle, nebo dítě onemocní podruhé nebo škola je uzavřená déle než devět dní,“ vysvětlovala dále Maláčová.

Maláčová: Kontrola bude, až pomine hrůza
V rámci jejího návrhu by stačilo, aby rodiče podepsali čestné prohlášení o tom, že je škola uzavřená a peníze by dostali. Zda někdo zákon neobcházel, by se zjišťovalo až zpětně. „Až pomine hrůza, tak to budeme namátkově kontrolovat, a pokud to nebude pravda, rodič o peníze přijde,“ doplnila Maláčová.

Její plán ale pamatuje pouze na zaměstnané rodiče. Těch, kteří podnikají, mají firmy nebo jsou OSVČ, se návrh netýká. Nicméně, pokud by bylo schváleno ošetřovné pro zaměstnance, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), který by ošetřovné pro podnikatele řešil, slibuje, že jsou připraveni a peníze mají.

„Ošetřovné pro OSVČ dokážeme udělat okamžitě, bylo-li by to nezbytné. Máme kompletní informační systém, zúřadovali jsme za první vlnu 200 tisíc žádostí za cca 2,2 miliardy. Lidé na ministerstvu zvládnou v případě nutnosti okamžitě ošetřovné pro živnostníky rozjet. V tuto chvíli s tím ale nepočítáme. V rámci OSVČ na to nepotřebujeme zákon,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Havlíček.

zdroj: CNN Prima NEWS, 1. 10. 2020

Blogy