CNN Prima NEWS 26. 4. 2021: Hamáček - To nejhorší máme za sebou

27. dubna 2021

Chceme, aby lidé mohli v létě maximálně cestovat, řekl na tiskové konferenci ČSSD nový ministr zahraničí Jakub Kulhánek. V současné době se podle něj jedná o tom, jak by mohl vypadat covid pas, díky kterému by Češi mohli cestovat. Průkaz na cestování během pandemie koronaviru by podle Kulhánka měl fungovat od 1. července.

„Chci se soustředit na zahájení fungování covid pasu a umožnit Čechům, aby během léta mohli maximálně cestovat tak, jak na to byli zvyklí,“ prohlásil na tiskové konferenci Kulhánek.

Zdůraznil, že v současné době probíhají jednání tom, jak by covid pasy měly fungovat. „Stále řešíme, jakou budou mít podobu. Ale spustit bychom je mohli 1. července,“ upřesnil ministr zahraničí.

Na tiskové konferenci také slíbil, že pokud se státy Evropské unie neshodou na jednotném průkazu pro cestování během pandemie, resort zahraničí vyjedná dobré podmínky pro cestování do nejžádanějších destinací.

Kulhánek zároveň chce, aby v létě mohlo cestovat i co nejvíce turistů do České republiky, pokud to epidemická situace dovolí. „Protože to je velký přínos pro českou ekonomiku,“ podotkl.

Hamáček: To nejhorší máme za sebou

Šéf sociálních demokratů a ministr vnitra Jan Hamáček na tiskové konferenci řekl, že epidemická situace v Česku je stále vážná, ale že se čísla lepší. Podle něj je to díky tomu, že vláda přijala tak tvrdá opatření. „To nejhorší v poslední vlně máme za sebou, je to díky opatřením. Velký dík za jejich dodržování patří všem občanům České republiky,“ zdůraznil Hamáček.

Testy v neděli potvrdily 820 nových případů koronaviru, což byl nejnižší denní přírůstek od 13. září. Od začátku epidemie zemřelo v Česku s covidem přes 29 tisíc lidí. Rychlost šíření epidemie v posledních týdnech klesá –⁠ stejně jako počty úmrtí. Vláda se proto postupně chystá rozvolňovat protiepidemická opatření.

zvukový záznam TK ZDE

zdroj: CNN Prima NEWS 26. 4. 2021 odkaz ZDE

Blogy