Český rozhlas Plus - Tomáš Petříček: Možná ještě zažiji návrat Velké Británie do Evropské unie

13. ledna 2021

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) v rozhovoru o Brexitu, jeho dopadu, smlouvě o spolupráci a náhradách českým firmám

Odkaz na záznam rozhovoru ZDE

Spojené království přestalo být po 47 letech členem evropského společenství. Vztahy mezi Británií a Evropskou unií teď upravuje smlouva o více než dvou tisících stranách. „O té dohodě se říká, že je tenká. Spousta věcí není hotová, ale máme i nějaká přechodná období. Proces nastavování nových vztahů může trvat klidně deset let,“ varuje Aneta Zachová, šéfredaktorka portálu EurActiv.cz v Debatě Plusu, kterou moderovala Veronika Sedláčková.

Dlouho to navíc vypadalo, že k odchodu dojde bez vzájemné dohody upravující vztahy mezi zeměmi sedmadvacítky a vládou Borise Johnsona. Dohodu se nakonec podařilo dojednat 24. prosince.

„Ta dohoda vlastně stále není schválená. Musí projít Evropským parlamentem, který má čas do konce února si ji prostudovat a schválit,“ připomíná ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD).

Dojednání smlouvy trvalo více než čtyři roky od chvíle, co se Britové v referendu vyjádřili pro odchod z EU. „Ani studenti, ani dovozci neví, co bude. Teď se v praxi seznamují teprve s tím, co všechno je potřeba řešit,“ říká ministr.

Mezi zásadní otázky, které bude ještě potřeba dojednat, patří například ochrana dat nebo dohoda týkající se finančních služeb. „Podařilo se nám zachránit vykolejení vlaku, který jsme nasměrovali na starou, hrbolatou kolej. A teď si musíme říct, jestli tu kolej začneme opravovat tak, aby jízda po ní byla pohodlná,“ komentuje s trochou nadsázky současnou podobu dohody Petříček.

zdroj: Český rozhlas Plus, 12. 1. 2021

Blogy