Běhounek: Věděl jsem, že ministrem nebudu. Odvolání Blatného nechápu, byl úspěšný

8. dubna 2021

CNN Prima NEWS, 7. 4. 2021: O poslanci a někdejším hejtmanovi z ČSSD Jiřím Běhounkovi se v minulosti spekulovalo jako o možném ministru zdravotnictví. Místo Jana Blatného nakonec do čela resortu nastoupil šéf vinohradské nemocnice Petr Arenberger. Běhounek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že výměnu nechápe.

Rozumíte tomu, proč premiér nechal odvolat Jana Blatného z funkce ministra zdravotnictví?

Nerozumím. Je to rozhodnutí pana premiéra, nějaký důvod k tomu asi má. Musíte se ptát jeho. Myslím, že pan ministr Blatný začal v poslední době řešit věci dobrým způsobem, epidemie klesá, byl úspěšný. Už v tom byl systém a jednotlivé kroky do sebe začaly zapadat. Osobně bych výměnu neudělal.

Blatný řekl, že to je politické rozhodnutí. Je za vyhazovem jeho negativní postoj k ruské vakcíně Sputnik V?

Nevím. Myslím, že tuhle diskusi je třeba směřovat na aktéry, kteří o Sputniku hovořili. Pan Blatný měl určitě více informací než já, takže jestli to takhle vnímá, je to možné.

Novým ministrem se stal Petr Arenberger. Jak ho hodnotíte?

Pana profesora znám jen povrchně. Vím, že je odborníkem na kožní nemoci a ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, kde je krátce. Uvidíme, jaké kroky bude chtít dělat, ale moc prostoru na revoluci nemá. Přepřahat v této situaci není šťastné, máme čtvrtého ministra během pandemie.

Je to odpovědnost premiéra, že Česko má během roku čtvrtého ministra?

Premiér je ten, kdo dává personální nabídky, kdo přichází s návrhy pro prezidenta o jmenování či odvolání ministrů. Z hlediska personální politiky je to věc ANO, má ministerstvo zdravotnictví. ČSSD do toho nemluví, každá strana si řeší své ministry sama.

Spekulovalo se o tom, že byste mohl být ministrem zdravotnictví i vy. Mrzí vás, že to nedopadlo?

Mrzí, nemrzí. Ministrem zdravotnictví jsem být nemohl, protože mám vyhraněné názory. Tvrdím, že se vše musí odpracovat a že to je evoluce. Ale to v politicky turbulentním prostředí není vnímáno jako přijatelný názor. Věděl jsem, že ministrem nebudu, za poslední dobu jsem to slyšel pětkrát a nikdy jsem se jím nestal. Řídil bych to a nenechal bych si do toho mluvit. Nejde jeden den něco říct a druhý den to změnit. Pan ministr Blatný něco řekl a byl za to hned kritizován.

zdroj: CNN Prima NEWS, 7. 4. 2021 odkaz ZDE

Blogy