Kulhánek: Evropa musí vyslat Bělorusku jasný signál, jeho postup je nepřijatelný

25. května 2021

CNN Prima NEWS 24. 5. 2021: Evropa musí vyslat Bělorusku jasný signál, že jeho postup je naprosto nepřijatelný a v rozporu s mezinárodním právem. Na pondělní tiskové konferenci to řekl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Hovořil také o možné podobě letního cestování.

Běloruské úřady v neděli přinutily letadlo společnosti Ryanair na trase z Atén do Vilniusu přistát v Minsku, aby mohly zatknout novináře a opozičního aktivistu Ramana Prataseviče. Ve vlasti mu podle ruských médií hrozí 15 let vězení za pořádání masových nepokojů.

„Dnes byl předvolán běloruský velvyslanec a byl mu tlumočený ostrý protest České republiky. Byl vyzván k tomu, aby Bělorusko propustilo všechny zadržené občany. Postup Běloruska je neakceptovatelný a budeme o tom jednat na půdě Evropské rady,“ pronesl Kulhánek před novináři.

Vyjádřil se také k tématu cestování Čechu v následujících měsících. „Přeji si a děláme vše pro to, aby naši občané mohli cestovat na dovolené co nejjednodušeji, aby se to co nejvíce podobalo dovoleným před pandemií. Cestování musí být bezpečné. Chtěl bych zajistit také přehledné cestování, aby lidé znali podmínky o cestování do turistických destinací,“ uvedl ministr.

„Nejjednodušším způsobem je evropský covid pas. Ostré spuštění se plánuje od prvního července, ale my chceme ještě před tím udělat maximum proto, aby naši spoluobčané mohli co nejsnadněji cestovat. Podařilo se nám dohodnout s našimi nejbližšími sousedy. Chci se soustředit na turisticky nejzajímavější destinace. Prioritou je Chorvatsko či Řecko,“ konstatoval.

Informace ohledně cestování by měly být dohledatelné na webu ministerstva. „Veřejnost potřebuje především přesné a dobře přístupné informace a s ohledem na stále nesjednocené pravidla cestování chci udělat vše proto, abyste je v co nejpřehlednější formě našli na webu ministerstva zahraničí,“ sdělil.

zdroj: CNN Prima NEWS 24. 5. 2021 odkaz ZDE

Blogy