24Zprávy.com: Zvýšit platy bojujícím v první linii s covidem, zní z ČSSD

20. října 2020

Vládní ČSSD chce ještě v souvislosti s návrhem státního rozpočtu na příští rok jednat o platech ve státním sektoru. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí v tiskové zprávě uvedl, že je nepřijatelné nepřidat hasičům, policistům a zdravotníkům, kteří v první linii bojují s covidem-19. Rozpočtem se schodkem 320 miliard korun se v pondělí začne zabıvat vláda.

Návrh státního rozpočtu počítá s růstem důchodů, zvýšením platů učitelů, vyššími výdaji na zdravotnictví nebo sociální dávky a s růstem investic. Hamáček dnes uvedl, že debata o zvyšování platů vládu teprve čeká. „Pro mě je nepřijatelné, aby nerostl plat těm, kdo byli v první linii v boji proti covidu-19, hasičům, policistům či zdravotníkům,“ řekl. ČSSD bude chtít, aby jim odměny vzrostly.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) minulı týden řekla, že prezident Miloš Zeman podpořil zmrazení platů státních zaměstnanců s výjimkou učitelů a pracovníků v sociálních službách. Ostatní zaměstnanci by si měli polepšit díky zrušení superhrubé mzdy, které mají doprovodit nižší odvody na dani z příjmu.

Dosavadní jednání se Schillerovou o jednotlivých kapitolách vedeních ministry za ČSSD byla podle Hamáčka složitá. „Naši ministři vyjednali maximum. Především investujeme do lidí, abychom zvládli ekonomické dopady koronakrize,“ řekl. Varuje ale, že veřejné finance nejsou dlouhodobě udržitelné. „Budeme muset otevřít debatu, kde na to vezmeme. Buď budeme škrtat ve službách pro občana, nebo zvedneme příjmy státu,“ uvedl. ČSSD dlouhodobě neúspěšně v koalici navrhuje například bankovní daň.

24Zprávy.com, 19. 10. 2020

zdroj ZDE

Blogy