L. Pleticha: Úspěšnost vymáhání dluhů souvisejících se správou domu závisí na tom, jak brzo se začnou vymáhat

Sněmovna ve středu zrychleně schválila v prvním čtení senátní předlohu, díky níž by společenství vlastníků jednotek získala přednostní právo na aspoň částečné uhrazení pohledávek po dlužnících při nuceném prodeji jejich bytů. Tématu se věnoval pořad České televize Události, komentáře, jehož hostem byl poslanec ČSSD a člen ústavně právního výboru PS Lukáš Pleticha.

Senátoři odvedli skvělou práci. Je to letitý problém. Ve sněmovně byl už loni pokus tuto situaci opravit, ale nebyl šťastně řešený. Toto je trefa do černého," uvedl k navrženým změnám poslanec Lukáš Pleticha.

Úprava předpokládá, že pohledávky související se správou domu by byly uspokojovány přednostně až do desetiny výtěžku z prodeje bytu ve prospěch společenství vlastníků.

Těch 10 %, když si vezmete, že ty příspěvky do toho fondu oprav nejsou nijak velké a to, že je někdo neplatí, tak ono to začíná do nějakýho okamžiku a čím dříve se začne vymáhat, tím je ta částka menší, takže při řádné správě těch 10 % je naprosto dostačujících,“ dodal Lukáš Pleticha.

obrázek

Blogy