Ukrajina čelí hybridní válce, říká Petříček

CNN Prima NEWS 7. 2. 2022: Ukrajina už dnes čelí kvůli Rusku dlouhé a rozsáhlé hybridní válce. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to prohlásil exministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Varuje i před možnou migrací Ukrajinců do zemí střední Evropy, pokud by v jejich zemi skutečně došlo k ozbrojenému konfliktu. Podobně to vidí i odborník na zahraniční politiku Vladimír Handl.

Petříček reagoval na slova prezidenta Miloše Zemana v nedělním vysílání Partie Terezie Tománkové, kdy hlava státu řekla, že mezi Ruskem a Ukrajinou dochází pouze k „válce slov“. „Napětí nedošlo ke konfliktu, ale v kybernetickém prostoru dochází k neustálým útokům,“ řekl Petříček s tím, že Ukrajina už léta čelí ze strany Ruska hybridní válce.

Ruskou dlouhodobou agresi vnímá i Handl. Ten coby expert na Německo zároveň dodává, že i samotní Němci začínají ve vztahu k Rusku mluvit ostře. Na druhou stranu však připouští, že Německo aktuálně již není taková vojenská velmoc. Jeho síla, kterou by proti Rusku mohlo využít, spočívá jinde. „Je to ekonomická a politická velmoc,“ říká Handl.

Petříček ve vysílání 360° uvedl, že Ukrajina žije už několik let v neustálém napětí. „To, co zažíváme dnes my, zažívá běžný Ukrajinec již dlouhou dobu,“ poznamenal místopředseda ČSSD. I proto ukrajinská vláda podle něj usiluje o snížení napětí, nikoliv o jeho podněcování.

Podle Handla si ruský prezident Vladimir Putin v nynější situaci chce „vykolíkovat“ svůj terén. Pro ruskou hlavu státu podle Handla spadá Ukrajina do jeho sféry vlivu. Nyní však čelí odporu západoevropských států a USA. „Je to pro něj nová situace,“ doplnil expert na zahraniční politiku.

Petříček: Migrace by poznamenala střední Evropu

Bývalý šéf tuzemské diplomacie Petříček má za to, že se situace podaří vyřešit smírem. I tak ale napětí nepodceňuje. „Pokud bezpečnostní situace vyeskaluje, tak stačí malá jiskra a vzejde z toho konflikt. To si nepřeje nikdo a myslím, že ani Rusko,“ řekl Petříček ve vysílání CNN Prima NEWS.

V takovém případě je podle něj reálné, že by do Česka, Polska či na Slovensko mohli zamířit ukrajinští migranti. „Poznamenalo by to celý region střední Evropy,“ doplnil exministr zahraničí.

Podobně to vidí i Handl. „Ano, v případě, že by přišel konflikt, musíme se připravit, jak nakládat s nějakou migrační vlnou,“ poznamenal expert na mezinárodní vztahy.

záznam pořadu 360° zde

obrázek

 

zdroj: CNN Prima NEWS 7. 2. 2022 odkaz zde

Blogy