František Bublan uctil památku obětí komunistické totality

V rámci vzpomínkových akcí u příležitosti jednačtyřicátého výročí vpádu okupačních vojsk do Československa dne 21. srpna 1968 se stínový ministr vnitra František Bublan zúčastnil mše za oběti totalitních režimů v kostele v Praze-Vinoři a položil květiny k pamětní desce na místní faře.

František Bublan ve Vinoři
Váš prohlížeč nepodporuje nebo nemá zapnutý javascript. Video není možné zobrazit, stáhněte si jej a prohlédněte na Vašem počítači.
Stáhnout video (mp4, 10MB)

Toto místo nebylo vybráno náhodou. „V září 1948 zde došlo k významné schůzce představitelů tehdejší sociální demokracie a jiných stran. Všichni pak byli uvězněni…“ přiblížil František Bublan. Právě vinořská fara sloužila v 50. letech k setkáváni představitelů protikomunistického podzemí – například Milady Horákové nebo Zdeňka Pešky, sociálně demokratického poslance odsouzeného v procesu s ní k pětadvaceti letům odnětí svobody.

Schůzky v září 1948 využila komunistická policie jako záminky k zatčení a monstrprocesu. Za hlavu „spikleneckého centra“ určila Miladu Horákovou, již spolu se třemi dalšími odsouzenými, z nichž někteří se u soudu viděli poprvé v životě, poslala na popraviště.

Blogy