Vyšší valorizace důchodů není populismus

20. září 2016

Bojovat za navýšení důchodů o 300 korun je prý předvolební populismus. S tím zásadně nesouhlasím. O valorizaci v této výši jsem se hádala s Andrejem Babišem několik měsíců. A kvůli našim seniorům jsem velmi ráda, že nakonec souhlasil. Od roku 1989 hodnota průměrného starobního důchodu k průměrné hrubé mzdě stále klesá, a kdyby valorizace pro příští rok byla jen 200 Kč, tento trend by pokračoval.

Zápas o valorizaci se táhne od počátku této vlády. V roce 2014 ještě panovala koaliční shoda: s mým návrhem na obnovení mechanismu standardní valorizace odrážející 100 procent růstu cen a třetinu růstu reálných mezd a s jednorázovým opatřením zaručujícím v lednu 2015 provedení valorizace alespoň na úrovni 1,8 procenta průměrného důchodu (200 Kč) souhlasili všichni a prošel hladce i parlamentem. Pro letošní rok jsem také navrhovala zaručenou valorizaci ve výši 200 Kč. Jenže s tím tentokrát souhlasili jen ministři a ministryně za ČSSD, a tak jsem návrh ve vládě neprosadila. Výsledkem bylo ostudné čtyřicetikorunové navýšení a následný jednorázový příspěvek ve výši 1200 Kč.
Další zápas svedla ČSSD o návrat zmocnění, aby důchody svým rozhodnutím mohla navýšit vláda. Takové zmocnění zde existovalo mezi lety 1996 a 2011, zrušila je až Nečasova vláda.

O jeho návratu ale nechtělo hnutí ANO nejdřív ani slyšet a po mnoha debatách trvalo na jeho zastropování na 1,8 procenta průměrného důchodu. Ale to bychom mohli pro příští rok valorizovat maximálně o necelých 200 Kč! Nakonec se nám podařilo prosadit strop na 2,7 procenta a jen díky tomu teď můžeme valorizovat o tři stovky.

Je nespravedlivé tvrdit, že zvyšování důchodů je na úkor budoucích generací. Ti lidé celý život pracovali a naše společnost jim to dluží.


Zdroj: Deník Právo

Blogy