Vláda je úspěšná, ačkoliv na sobě má stín

3. prosince 2018

Vláda premiéra Andreje Babiše, na které se vedle hnutí ANO podílí ČSSD, která je zde reprezentována mimo jiné svým předsedou, ministrem vnitra Janem Hamáčkem a ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou, která vede pro sociální demokracii absolutně zásadní resort, je úspěšná.

Jak paradoxně přesně rozpoznal šéf SPD Tomio Okamura, je to vláda, která prosazuje sociálně-demokratický program. A v tom má pravdu. Zrušení karenční doby, tedy obnovení proplácení prvních tří dnů nemoci zaměstnancům, to je jeden z našich základních stavebních kamenů. Nikdo na tom neprodělá, naopak, výhodná je tato změna pro všechny, nejen pro zaměstnance, ale i pro ekonomiku jako takovou.

A hojně se diskutuje i o zvýšení minimální mzdy, která díky sociální demokracii a její účasti na vládě roste nepřetržitě již několik let a napomáhá mimo jiné k tomu, aby se desítky tisíc lidí dostali z nedůstojné situace, kdy chodí poctivě do práce, jsou dobrými zaměstnanci, a ve výplatní den dostanou částku, která jim nevystačí ani na základní životní potřeby a zabezpečení důstojného bydlení.

Jana Maláčová je výraznou a viditelnou ministryní a také uvnitř sociální demokracie její popularita roste. A kdo ví, je dost možné, že sociální demokracie po delší době našla energickou, autentickou a nadějnou místopředsedkyni. V tandemu s Janem Hamáčkem by jí slušelo i místo 1. místopředsedkyně, což by mimo jiné posunulo českou sociální demokracie o stupínek výš v rámci moderních, proevropských politických stran.

Škoda jen, že úspěchy vlády a dobrá politika, kterou pro občany prosazuje, je jakoby zastíněna děním kolem premiéra a jeho rodiny. Andrej Babiš je dle práva nevinný, dokud soud nepotvrdí opak. A v jeho kauzách jde z velké části o jeho osobní, v případě dětí bych řekl i soukromé a intimní problémy. To ale nemění nic na tom, že celá vláda je pod tlakem a ve stínu těchto nepříjemností. Slovenský model výměny premiéra a zachování kabinetu není nesmyslný a hnutí ANO by jistě našlo ze svého středu nového premiéra, kandidátů si lze představit několik.

Pokud ale Andrej Babiš nehodlá ustupovat a jeho hnutí za ním stojí, je to odpovědnost jejich, nikoliv sociálních demokratů. My se musíme starat o to, aby v této zemi byl i nadále prosazován program ČSSD, který nemá alternativu a aby tuto snahu následně voliči ohodnotili ve volbách. Nezbývá, než nadále poctivě pracovat a nebát se ukázat na vládní úspěchy, zejména tam, kde jejich nositelem je právě naše strana.

Blogy