Šumava není místem pro experimenty

19. ledna 2017

Národní park Šumava je jedno z nejkrásnějších míst ČR. Místo s prvotřídní ochranou přírody, zároveň i místo hojně navštěvované a obdivované turisty. Ale také místo, kde žijí místní lidé. Snahu nás všech, kdo to se Šumavou myslíme dobře, je obnovit v národním parku přirozenou rovnováhu, která byla narušena počátkem roku 2007, kdy se Šumavou prohnal orkán Kyrill, který polámal více než milión stromů.

Senát vzal v prosinci loňského roku na vědomí petici Za dobrý zákon o NP Šumava. Mně se na této petici líbily dvě věci. A to, že chce dobrý zákon, což jistě chceme všichni, ale především to, že to má být zákon o NP Šumava, což bohužel Ministerstvo životního prostředí není ochotno akceptovat. Proč tedy samotný zákon o NP Šumava? Tento národní park je se svými 68 000 hektary mnohem rozsáhlejší než ostatní parky s celkem 44 000 hektary dohromady. Především však proto, že se na území NP Šumava nachází katastry celkem 22 obcí, z nichž většina na protest proti připravovanému zákonu vytvořila Svaz obcí NP Šumava. Pan ministr Brabec na senátním výboru namítl, že ne všechny obce jsou se zákonem nespokojeny. Faktem však je, že z dvaadvaceti obcí pouze Prášily se 152 obyvateli s návrhem zákona souhlasí. Tato obec je v mém senátním obvodu stejně jako Železná Ruda, Kašperské Hory, Hartmanice, Čachrov, Rejštejn, Srní, Modrava či Horská Kvilda, v nichž žije na 5500 obyvatel. A to ještě ponechávám stranou dalších 13 obcí mimo můj senátní obvod, jako je například Kvilda a další obce z Jihočeského kraje.

Každý lesák potvrdí, že se na Šumavě hospodařilo po staletí. Za posledních minimálně 10 let je však snaha ponechat hospodaření pouze na přírodě. A začalo to kůrovcovou kalamitou, která Šumavu začala nekompromisně likvidovat. Bylo řečeno, že si příroda sama pomůže. Zatím však má velký náskok kůrovec, který nám docela spolehlivě mění zelenou Šumavu na hnědou suchou pustinu.

Z návrhu zákona je bohužel až příliš patrné, že jeho cílem vůbec není větší otevření parku turistické veřejnosti, ale snaha tuto nádhernou lokalitu uzavřít jako prostor pro bádání několika vědeckých pracovníků. Lesy na Šumavě by však neměly být pouze místem pro experimenty vědeckých aktivistů.

Senát projednal návrh zákona o ochraně přírody a krajiny a přijal k němu pozměňovací návrhy, takže se vrací do Poslanecké sněmovny. Přijaté změny lze do jisté míry považovat za dílčí kroky správným směrem, především z pohledu zajištění a podpory udržitelného rozvoje obcí na území národních parků, tedy i NP Šumava. Aniž bychom na druhé straně rezignovali na ochranu přírodního bohatství. Otázkou však je, zda poslanci budou ochotni senátní návrhy akceptovat.

A proč vlastně za Šumavu vedu pro některé možná marný boj? Je to velmi jednoduché. Já jsem senátorem za Domažlicko a Klatovsko, a jsem velmi pyšný na to, že tyto lidi mohu zastupovat. Jde mi o šumavské lidi, kteří se kvůli špatným zákonům ze svých domovů stěhovat nechtějí. Šumava je totiž jejich skutečným domovem, což by si ti, kteří se k ní velmi rádi vyjadřují, měli uvědomit. Zachovejme Šumavu zelenou, zachovejme ji pro další generaci alespoň takovou, jakou ji známe ještě dnes.

Blogy