Jan Hamáček: Napravili jsme křivdu spáchanou pravicovou vládou

2. července 2019

Nemocenská se bude opět proplácet od prvního dne, ČSSD se podařilo zrušit pravidlo zavedené pravicí, že náhrada za příjem se vyplácí až od čtvrtého dne. Od 1. července už se nikdo nemusí bát, že se dostane do finančních problémů, když zůstane doma na nemocenské třeba kvůli chřipce nebo angíně.

Pravicoví politici každého a priori považovali za simulanta, který se hodí marod, kdykoli se mu to hodí, a snažili se tento domnělý problém vyřešit jednoduše tak, že první tři dny se stoná zadarmo.

Bez ohledu na to, že statisíce zaměstnanců nemají vysoký příjem, aby krátkodobý výpadek bez problémů přežili. Chápu, že pro Miroslava Kalouska, Petra Nečase, nemluvě o Vítu Bártovi nebo Karlu Schwarzenbergovi, to bylo pod jejich rozlišovací schopností. Úplně stejné je to i dnes, poslanci ODS, TOP 09 nebo STAN bránili karenční dobu zuby nehty, ostatně ani ANO se do velkých změn nehrnulo.

Jenže pro prodavačku nebo dělníka je každá stovka důležitá, obracejí v ruce každou korunu, než ji utratí a pro mnoho z nich je problém zaplatit dětem obědy ve škole nebo jim koupit každý den svačinu, i když jsou zdraví.

Jakmile jim vypadne příjem za tři dny, musejí váhat, zda koupí méně jídla nebo risknou, že něco zaplatí později. Pro kolik z nich byla podobná “drobnost” začátkem pádu do dluhové pasti, to ani nechci domyslet.

Zrušení tohoto omezení, tzv. karenční doby, se nepodařilo prosadit Sobotkově vládě přes odpor tehdejších koaličních partnerů. Při vyjednávání o vstupu do současné vlády to byla jedna ze zásadních podmínek ČSSD, a rozhodně nebylo jednoduché to na pravicovém hnutí vymoci, také nechápali, v čem to je pro tolik lidí problém.

Podařilo se, přestože ani cesta parlamentem nebyla bez překážek a schválností. Jsem rád, že ANO dodrželo dohodu a od letošního července se nemocenská proplácí od prvního dne.

Potvrdilo se koneckonců, že karenční doba stejně nefungovala, krátkodobá nemocnost je stejná jako před jejím zavedením, naopak se zvedla dlouhodobá nemocnost, což může souviset i s tím, že se lidé báli marodit, odkládali návštěvu lékaře a náklady státu naopak stouply.

Proplácení nemocenské tedy není žádné rozhazování, žádné nakupování hlasů, je to moderní opatření, které zajišťuje důstojný život a nepovažuje člověka za simulanta a otroka, který se nemá co ozývat. A zaměstnavatelé se nemusí bát vyšších nákladů, jako kompenzaci mají snížení odvodů o 0,2 % na nemocenské pojištění.

Zdroj: blog.aktualne.cz, 1.7.2019

Blogy