T. Petříček: Startuje letní turistická sezona, MZV posiluje ambasády v Chorvatsku a Bulharsku.

30. června 2020

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček představil na tradiční tiskové konferenci k zahájení letní turistické sezóny aktuální situaci ohledně cestování do zahraničí po pandemii. Šéf české diplomacie přiblížil mimo jiné aktuální vyjednávání EU o otevírání hranic třetích zemí, oznámil destinace, kde budou otevřena konzulární jednatelství, a připomněl, jak důležitá je registrace občanů v systému DROZD.

Vzhledem k pandemii je letošní letní turistická sezóna velmi specifická, hlavním tématem nadále zůstává kdy a za jakých podmínek bude možné cestovat mimo EU. „V tuto chvíli finišujeme jednání v rámci EU o tom, které třetí státy se otevřou našim občanům. Definitivně jasno by mělo být během úterý. Vítám, že EU je připravena převzít náš systém hodnocení rizika nákazy v daných zemích,“ uvedl ministr Petříček. 

Finální seznam zemí, které se v první vlně, tedy od 1. července, českým občanům otevřou, by měl čítat zhruba 10 států. Zahrnovat by měl jak některé evropské státy mimo EU, tak státy Asie, Ameriky či například Austrálii. Česko ze států navržených EU vybere ty, které jsou z hlediska turismu nejdůležitější, kde fungují naše ambasády pro případnou pomoc lidem v souvislosti s možnou druhou vlnou onemocnění, a také bude klást důraz na reciprocitu, tedy že podmínky pro cestující budou v obou směrech pro občany obou států totožné.

„Je zřejmé, že lidé jsou po pandemii opatrnější. K dnešnímu dni máme v systému DROZD registrováno tisíc Čechů v Chorvatsku, zatímco loni to byly touto dobou jen dvě stovky. Lidé chtějí informace a my opakovaně občanům doporučujeme, aby se v DROZDu před cestou registrovali. Nic to nestojí a zvýší to jejich bezpečnost,“ apeloval šéf české diplomacie.

Ani letos nebudou chybět v nejoblíbenějších letoviscích tzv. konzulární jednatelství, která jsou „prodlouženou rukou ambasád“. Od 1. července začnou tato jednatelství fungovat v chorvatském Splitu a bulharském Burgasu. MZV je připraveno v případě zájmu o cestování na sever Chorvatska otevřít také jednatelství v Rijece.

Novinkou, kterou MZV úspěšně zavádí na zastupitelských úřadech po celém světě, je placení on-line. „Dnes jde o nutný standard a my si uvědomujeme, že česká diplomacie nemůže zůstat pozadu. Platbu on-line dnes mohou naši občané využít v Londýně, Moskvě, Bruselu a Sydney. Do konce roku chceme tuto možnost placení zřídit na 60 našich ambasádách,“ uvedl náměstek ministra zahraničních věcí Martin Smolek. Masivně rozšiřovat se budou také tzv. honorární konzuláty, kdy se o české občany v nouzi starají státní příslušníci státu, do kterého Češi vycestují. Letos přibyli honorární konzulové například na Tenerife či Madeiře.

Ředitel Konzulárního odboru Pavel Pitel na závěr přiblížil Desatero na cesty, které představuje shrnutí zásad pro bezpečné cestování. Informace mohou občané najít jak v Mapě cestovatele na webu www.mzv.cz, tak v urgentních případech kontaktovat pracovníky MZV na lince konzulárního call centra +420 224 183 200. V té souvislosti zdůraznil, že občané by se před každou cestou měli informovat o podmínkách příjezdu do vybrané země, a to i opakovaně, protože podmínky se rychle mění, a dbát v souvislosti s pandemií na uzavření vhodného cestovního pojištění. Podmínky pojišťoven se totiž např. při krytí léčebných výloh souvisejících s nákazou COVID-19 různí.

Zdroj: Tiskové oddělení Ministerstva zahraničních věcí

Blogy