T. Petříček: MZV pomohlo již více než stovce párů rozdělených pandemií

28. července 2020

Již týden mohou partneři Čechů ze zemí, odkud není třeba cestovat s vízem, přijet do ČR za svými partnery či partnerkami. Ministerstvo zahraničních věcí, kterému se podařilo prosadit možnost setkávání nesezdaných párů rozdělených pandemickými opatřeními, vydalo za první týden celkem 106 potvrzení, kterými se partneři českých občanů mohou prokázat.

Česká diplomacie se inspirovala systémem, který pro nesezdané páry uplatňují Dánsko či Rakousko. Žadatelé o vstup partnerů ze třetí země poskytnou MZV čestné prohlášení, ve kterém dokládají potvrzení dlouhodobého vztahu a přebírají za partnera určité závazky obdobné manželským párům. Vztah je nutné dále doložit  dokladem o trvalém partnerském vztahu, například společnou nájemní smlouvou či společným účtem v bance. MZV žádost posoudí a následně potvrdí možnost vstupu partnera na území ČR. 

„Prozatím jsme obdrželi přes dvě stě žádostí rozdělených párů, vyhověli jsme asi polovině z nich. Naprostá většina je pro partnery z USA. Další časté země jsou třeba Ukrajina, Izrael, Mexiko nebo Chile,“ uvedl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. Potvrzení pro sloučení párů však aktuálně nelze vystavit dlouhodobým nebo trvalým rezidentům v ČR, a to ani z řad občanů EU. Těchto žádostí ale MZV eviduje výrazně méně.

„Hladce probíhá například vyřízení žádostí těch, kteří doložili rezervaci termínu svatby na matrice nebo těch, kteří mají společnou nájemní smlouvu, a to nejen v ČR. Pokud nic takového páry nemají, stačí doložit společné cesty,“ doplnil k náležitostem potřebných dokladů Petříček. „Nedělá nám to žádnou radost, ale k vydání potvrzení bohužel skutečně nestačí jen zaslat společnou fotografii. Bráníme se tím možnému zneužívání. Pokud lidé doplní na příklad společné rezervace v hotelu, letenky a tak dále, pak už je to něco jiného,“ dodal ředitel vízového odboru David Nový.

Češi mohou o potvrzení kvůli návštěvě svého partnera žádat zatím jen ze států, odkud není třeba do ČR cestovat s vízem. Seznam těchto států je dostupný na webu MZV: https://www.mzv.cz/jnp/cz/informace_pro_cizince/kratkodobe_vizum/seznam_statu_jejichz_obcane_nepodlehaji/index.html

Zdroj: Tiskové oddělení MZV

Blogy