Šéf ČSSD Michal Šmarda bude obhajovat post starosty

19. července 2022

MF Dnes 19. 7. 2022: Michal Šmarda chce stát i po volbách v čele Nového Města na Moravě, opozice kumulaci funkcí kritizuje.

600x600-smarda_2.jpg

NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ I jako celostátní předseda ČSSD chce Michal Šmarda na podzim obhajovat pozici starosty Nového Města na Moravě. Podle něj je třeba v čele radnice člověka na plný úvazek. Už nikoli pouze neuvolněného, což je nyní on sám od prosince loňského roku, kdy zároveň stanul v čele sociální demokracie. Šmarda přitom v minulosti kritizoval za kumulaci funkcí exhejtmana Jiřího Běhounka ze stejné strany.

Za pozornost stojí, že do letošních komunálních voleb Šmarda opět nejde pod značkou strany, jíž teď v Česku šéfuje.

„Pokračujeme v projektu Lepší Nové Město – sociální demokraté a nezávislí. Budu kandidovat na prvním místě. Moje pozice neuvolněného starosty byla řešením krátkodobým a krizovým, protože si to vyžádala kritická situace, do které se dostala sociální demokracie,“ sdělil Šmarda. „Vždy jsem věděl, že starostou musí být člověk naplno. Takže po volbách je to jasné, Nové Město bude mít starostu na plný úvazek. O tom, kdo to bude, rozhodnou voliči,“ doplnil.

V posledním půlroce věnuje práci předsedy strany podle svých slov nejméně tři až čtyři dny v týdnu. Novoměstské radnici pak dva až tři dny týdně. „Plus svatby, které bývají většinou v sobotu a různé společenské akce. Samozřejmě, že se to trochu prolíná a člověk je ve shonu. Také mám rodinu. Bude potřeba trochu ubrat,“ plánuje sedmačtyřicetiletý Šmarda.

Hodně času teď tráví na cestách A jak to má takový neuvolněný starosta, který je zároveň předsedou zavedené strany s finančním ohodnocením? „Zastupitelé v Novém Městě mi neschválili žádnou speciální odměnu, takže dostávám minimální zákonnou částku. Je to se vším všudy necelých 18 tisíc korun čistého,“ uvedl.

Jako předseda strany pobírá podle svých slov nižší plat, než měl ještě loni jako uvolněný starosta. A to zhruba o pět až šest tisíc. „Spolu s odměnou z radnice tak mám dohromady o něco víc. O hodně vyšší mám ale náklady na cesty, takže celkem jsem si z hlediska peněz nepolepšil ani nepohoršil. To ale není důležité. Vím, co chci, a mám jasný cíl. A ten se daří plnit,“ sdělil Šmarda, který nyní hodně času tráví na cestách po republice.

V pražském Lidovém domě přespává v současnosti jednou až dvakrát týdně. Na cestách pak nocuje v různých hotelech – to když navštěvuje regionální organizace ČSSD. „Žiju v Novém Městě, a protože mám docela velkou rodinu, snažím se co nejvíc spát doma,“ přiblížil.

Šmarda v kumulaci funkcí navazuje na svého spolustraníka Jiřího Běhounka, do něhož se ale kvůli tomu v minulosti strefoval.

„Já bych tolik funkcí na jeho místě nezvládl. Ale může to být tím, že je pracovitější než ostatní lidé. Nechci ani doporučovat, aby počet funkcí omezil, já nejsem jeho lékař,“ prohlásil Šmarda například v roce 2017 na adresu bývalého poslance a hejtmana.

Starostova kumulace funkcí se teď nelíbí Danovi Sokolíčkovi (ODS), novoměstskému opozičnímu zastupiteli. „Člověk ve funkci starosty by se měl věnovat městu 365 dní v roce,“ uvedl. Zároveň však chápe, že má Šmarda ambice uspět i ve vysoké politice. Podle něj ale v tom případě měl předat starostenskou štafetu někomu jinému.

Pominout také dle jeho mínění nelze, že je nyní ČSSD po loňských neúspěšných volbách ve složité pozici. „Takže předseda je v situaci, kdy musí řešit víc věcí, než když strana v příjemnějším stavu. To pak člověka zaměstnává mnohem víc, má toho plnou hlavu,“ doplnil opoziční zastupitel.

Blogy