Prvomájové oslavy ČSSD na Kroměřížsku

2. května 2010

Tradičních prvomájových oslav v regionu se zúčastnila Olga Sehnalová. A letošní rok je hoden oslav mimořádných. Jednak si připomínáme 200 výročí narození K. H. Máchy, jehož dílo je s májovými dny neodmyslitelně spjato, kulaté 120. výročí však připadá i na samotný Svátek práce.

Ten bývá v kalendáři zaznamenán jako mezinárodní dělnický den, který se v českých zemích slaví od roku 1890. Svátek byl zaveden v roce 1889 na paměť vypuknutí stávky amerických dělníků v roce 1886. 1. května si Česká republika připomněla také 6. výročí od chvíle, kdy v roce 2004 Evropská rada rozhodla o přijetí ČR a dalších devíti evropských států do Evropské unie. Sociální demokracie si uvedená výročí připomíná pravidelně a výjimkou nebyl ani letošní rok. V Holešově se ve čtvrtek 29. dubna při této příležitosti promítal nový český film Zdeňka Trošky Doktor od Jezera hrochů. V úvodu k divákům promluvil poslanec parlamentu ČR Josef Smýkal i europoslankyně Olga Sehnalová.

V dalších městech regionu včetně Kroměříže se oslava uskutečnila v sobotu 1. května. Kroměřížské dopoledne patřilo mažoretkám, živé hudbě a samozřejmě veřejnosti, která si mohla popovídat s celou řadou hostů a volebních kandidátů. Kromě Olgy Sehnalové mohli účastníci akce vidět například poslance Josefa Smýkala, Františka Novosada či Zdeňka Škromacha a nechyběl samozřejmě ani starosta města Miloš Malý a jeho zástupce Marek Šindler. Během dopoledne na Velkém náměstí probíhala také autogramiáda nového sborníku k 200. výročí K. H. Máchy s názvem Temná noci, jasná noci. Kolektiv celé řady autorů na autogramiádě reprezentovali Jan Cimický, Petr Prouza a František Cinger. Odpoledne oslava pokračovala v kině Nadsklepí promítáním komedie Mikulášovy patálie.

Blogy