P. Kajnar: Co se děje v prostoru mezi uhlím a vysokou pecí?

6. srpna 2020

Bývalý primátor města Ostrava Petr Kajnar a jeho nový blog. O útlumu uhelného průmyslu se hovoří již několik let. A v posledních několika týdnech velmi intenzivně. Stanovisko, které vedení OKD předalo státu hovoří o budoucnosti několika posledních dolů již jen do roku 2022. Není to tím, že by chtěli zavírat, to ani zdaleka. Komu by se chtělo zavřít firmu kde sám pracuje? Ale ekonomické výhledy, vývoj trhu a ceny uhlí to říkají jasně. Lepší to asi nebude. A co Liberty? Uhlí potřebuje, a navíc to nejkvalitnější. A co lidi? V OKD je jich přes šest tisíc a k tomu další přidružené firmy. Celkem 18 000 lidí. A tady se vracím na začátek – hovoří se u tom již několik let, ale nic se nedělá. Jen hlavou kroutit stačit nebude.

Když stát převzal před několika lety OKD pod svou správu, měl štěstí v tom, že ceny uhlí začaly stoupat. Pamatuju si prohlášení Babiše, který tvrdil, že budeme vzorem pro celou Evropu. Jak jen to bylo vrtkavé. OKD vydělalo státu 5,5 miliardy a když ceny uhlí spadly, tak jen za rok 2019 prodělalo takřka 900 milionů Kč. Je však nutné podotknout, že firma celou dobu řádně platí mzdy, odvádí daně a svou existencí dává práci již zmíněným 18 000 lidem. Jak mi zástupci vedení a představenstva společnosti sami řekli „plánem bylo, aby si firma sama vydělala na svůj útlum bez pomoci státu“. A doposud to tak bylo. Sami však dodali, že když cena uhlí klesla o více než 50 %, že je to nereálné. Přiznejme si, že tohle by asi dlouhodobě nepřežila žádná firma. Zejména, když do toho zasáhne pandemie.

Proč cena uhlí klesá? Když to zjednoduším, je to globalizací trhu, tlakem na ekologii a poklesem světové ekonomiky v pandemii. Svět tlačí na snížení uhlíkové stopy. Topit uhlím už není in. Hledají se nové zdroje a vše se globalizuje i transport. Z Ameriky nebo Austrálie se dnes do Evropy vozí uhlí na lodích typu Capesize s kapacitou až 365 000 metrických tun. Za zmínku také stojí, že v Austrálii nemusí pro uhlí několik set metrů hluboko pod zem, ale nabírají ho obrovskými kombajny z povrchu. Cena takového energetického uhlí je zcela jiná a za dopravu do Evropy zaplatíte zhruba 6 dolarů za tunu. Situaci by patrně změnili emisní povolenky pro tyto transportní giganty. Nyní je však těžké konkurovat běžným karvinským důlním uspořádáním, kde šíře porubu je mnohdy v řádech desítek centimetrů. A nejdražší jsou lidé. Ale jsou taky to nejlepší, co firma může mít. Bez nich to totiž nepůjde. Ale ještě dražší je nezaměstnanost a na tu stát nemyslel. Jednoduše zaspal a pod falešnou představou, že to všem ukážeme, nic nedělal. Nic proto, aby v příštích letech měl práci pro tisíce lidí z utlumovaného uhelného průmyslu. Myslíte, že to nemohl tušit? Mohl, ba co dokonce, měl to vědět a bylo to jasné z veškerého odvíjení událostí. Stát to měl vědět a měl to aktivně řešit. Nemáme nic. Ani na papíře.

Co teď s tím? Na sociálních sítích si lidé stěžují, že to měli dávno zavřít. Případně hůře, že je to černá díra na peníze a ať to zavřou, že to jen platí ze svých daní. Ale když to zavřou, tak z našich daní tak jako tak zaplatíme finančních podporu nezaměstnaných, lokálně se zvýší nezaměstnanost – vznikne sociální propadliště. Jiní říkají nechat to tak …ono se to vstřebá stejně jako v případě devadesátých let. Nevstřebá. Pamatuju si, když tu byla 20% nezaměstnanost a kraj měl tehdy daleko lepší potenciál než dnes. Vznikala hromada firem a nových průmyslových zón. U celé řady z nich jsem byl nejen jako primátor Ostravy, ale zejména jako realizátor těchto zón. A jde je tvořit i dnes. Obávám se, že aplikace, do které se jako nezaměstnaný horník zaregistrujete a přijde Vám nabídka volných míst, moc nezafunguje, když nová volná místa nejsou a ani nebudou vznikat. Do kraje musí přijít investoři a je potřebné s nimi aktivně komunikovat. Dle slov vedení OKD, jsou celé části firmy vhodné pro investory a je možné je pro ně připravit. A pak jsou tu zóny, kde se léta nic neděje nebo se to neděje dost rychle …jmenovitě Barbora, Hrušov a je jich daleko více.

Jsem zastáncem transformace našeho kraje. Chápu důvod útlumu uhelného průmyslu, ale jako sociální demokrat stojím za lidmi. Stát by měl OKD podpořit postupným útlumem do roku 2025. Nejen z důvodu, kolik toho náš kraj do státní kasy v minulosti odvedl právě těžkým průmyslem, ale také z důvodů zřejmých. Je potřebné získat čas na tvorbu nových pracovních míst s přidanou hodnotou a hlavně, že stát zaspal, nezareagoval a nebyl aktivní. Normální lidé by neměli nést odpovědnost za chyby politiků. Pro stát je výhodné firmu zavřít rychle, zaplatit jedenácti měsíční odstupné a ideálně ani nevyplatit takzvaný příspěvek na zmírnění sociálního dopadu, který se někde zasekl. Ten má však lidem z OKD přinést měsíčně pět až osm tisíc korun navíc. Stát by pak zpovzdálí pozoroval, co se u nás děje – však ono se to nějak srovná. Ale nesrovná. Zaměstnanci OKD by přišli o značnou část svého běžného příjmu bez možnosti se uplatit jinde, protože by jednoduše nebylo kde. Udržet OKD až do roku 2025 je pro stát nevýhodné, ale pro lidi a jejich životy to výhodné je. A stát není, není a není firma.

A jaký je další důvod proč by měl být útlum OKD pomalejší? Je to Liberty a její vysoké pece. Situace v hutním průmyslu se po poklesu v roce 2019 a po dalším poklesu vlivem pandemie, začíná zlepšovat. Dokonce tak, že Liberty zvažuje obnovení provozu na druhé peci. Do teď fungovala jenom jedna. Dalším povzbudivým faktem je, že Liberty připravuje investici do modernizace provozu celé huti. Jedná se zejména o výměnu starých tandemových pecí na nové hybridní pece využívající pro výrobu železa většinu šrotu a jen minimum surového železa. Česká republika má přebytek šrotu. Dokonce jej vyvážíme. Takže tohle je vlastně ideální situace. Je zajímavá nejen pro ekology, kteří právem poukazují na zdravotní zátěž provozu huti tak blízko obytných městských čtvrtí, ale je také příznivá pro udržení pracovních pozic. V Ostravě tedy můžeme vyrábět železo daleko čistěji a nevytvářet další nezaměstnané. Kde je háček? V penězích.

Modernizace je otázkou 250 milionů Eur. Liberty má zahraniční banku připravenou k investici. Chybí garance našeho státu poskytnout záruku tohoto úvěru. A dále chybí 400 kV přípojka, aby nové čtyři pece mohly fungovat v uvedeném ideálním nastavení. Přípojka tu může být do pěti let. Díky zkušenostem z minulých let jsem osobně nabídl pomoc pro její rychlejší realizaci a Liberty a ČEPS na tom již pracují. Jednání se státem v otázce garance probíhají. Věřím, že povedou k úspěchu. Avšak do té doby potřebuje Liberty pro výrobu železa koks, který je ideální právě z těch dolů, které stát plánuje zavřít – z OKD. Je to právě těch pár let, které potřebují nejen lidé z OKD, ale vlastně je potřebují i lidé z LIBERTY. Jinou alternativou je brát koksovatelné uhlí z Polska. To je však ovládáno vazbami na původního majitele ostravské huti Mitala, který si své konkurenční prostředí ovládá. Byl jsem v Liberty, hovořil jsem s generálním ředitelem Pascalem Genetem i s odborovým předsedou Romanem Bečicou a v Liberty ví, že stávající situaci udrží cca dva roky. V případě neúspěchu pro ně bude setrvání na českém trhu otazníkem. Co pak uděláme s novou hutí? Další skanzen novodobého hutnictví nebo Disneyland?

Česká republika spotřebuje cca sedm milionů tun oceli ročně. Dva až dva a půl milionu jich umí vyprodukovat v Liberty. Podobné množství vyrobí v Třinci taktéž s využitím koksu od OKD. Zbývající množství se dováží. Pro všechny je tedy výhodné, aby zde OKD bylo ještě dalších pět let – pro zaměstnance OKD, pro zaměstnance LIBERTY, pro výrobu železa v ČR, také pro EKOLOGII výroby a také pro SOCIÁLNÍ jistotu lidí v kraji.

Jak se stát rozhodne? Jako firma nebo jako republika?

Blogy