J. Hamáček a J. Maláčová: Důchody chceme opět zvýšit nad zákonnou valorizaci

4. srpna 2020

Koronavirus přinesl starosti, jaké nikdo z nás dosud nezažil. Až podzim ukáže, jak citelné budou škody na naší ekonomice, nicméně už dnes je jasné, že jsme se s prvním úderem vypořádali dobře a zodpovědně. Pomohli jsme rodinám zvládnout rozpočet, zachránili stovky tisíc pracovních míst, poslali peníze fi rmám, živnostníkům a nakonec i dohodářům, od kterých se s výjimkou MPSV všichni distancovali.

Pokud ale platí, že vyspělost každé společnosti je odvozená od péče o slabé, máme před sebou jeden velký dluh: 2,4 milionu starobních důchodců. Když jsme mysleli na záchranu ekonomiky, oni trpělivě snášeli velké riziko onemocnění, odloučení od blízkých a nakonec i zvýšené náklady na život. A zatímco my všichni v produktivním věku jsme měli možnost si přivydělat či naopak ušetřit, u důchodců to bylo v zásadě vyloučené, protože šetřit nebylo z čeho a porušení izolace doslova smrtelným riskem. K tomu si připočtěme růst cen základních potravin, který koronakrizi doprovází a hned tak neskončí, a je jasné, že nyní je řada na seniorech.

Pravidelná lednová valorizace důchodů by v roce 2021 podle našich odhadů mohla činit průměrně 840 Kč. Což se bude týkat těch, kteří dosáhnou na průměrný důchod 14 427 Kč. Protože ale drtivá většina penzistů na průměrný důchod nedosáhne, i jejich valorizace bude nižší. ČSSD slíbila, že v roce 2021 bude průměrný důchod činit 15 tisíc Kč a čísla ukazují, že bychom toho mohli dosáhnout. Ovšem ve světle koronaviru a stoupajících cen se ukazuje, že to nestačí. Budeme proto bojovat za to, aby se důchody znovu zvýšily o důstojnou sumu. A můžeme diskutovat o tom, zdali to budou tři nebo čtyři stovky měsíčně nad rámec zákonné valorizace, jako minulý rok, nebo jednorázový příplatek v řádu tisíců ročně jako za Sobotky.

Pro seniory, kteří celý život dřeli, představuje důchod jediný zdroj příjmů a jen hrstka z nich má takové štěstí, aby si mohla přilepšit z rodinného jmění. Penzisté si už nárok na důstojný život v důchodu předplatili, teď právem spoléhají na společnost a my je nyní nemůžeme nechat na holičkách. Protože jejich důchod není darem vlády, která jim velkomyslně pošle peníze, které někde „zbydou“.

Je to naopak jedna z klíčových povinností státu, zajistit důstojný život těm, kteří zemi budovali, živili a průběžně nám ji předávají do správy. Je to otázka politické priority, poslat peníze tam, kde jsou skutečně zapotřebí a kde si je všichni zaslouží.

A pokud mají někteří moudří ekonomové strach o státní výdaje a tvrdí, že na důchody „nemáme“, můžeme jim jen připomenout: peníze investované do důchodců nikam nezmizí! Zůstanou v naší ekonomice, lidé je utratí, povzbudí spotřebu a ve výsledku na tom všichni vyděláme.

Koronavirus je stále mezi námi, omezení budou trvat ještě dlouhé měsíce a od všech budou žádat sebezapření a disciplínu.

A právě v takové situaci musíme držet spolu, navzájem se podporovat a na nikoho nezapomenout. Zejména ne na lidi, kteří naši péči potřebují a kteří na nás spoléhají. Spolu to zvládneme.

Zdroj: Právo, 4. 8. 2020

Blogy