CNN Prima NEWS - M. Šmarda: Nová opozice ve Sněmovně pouze boří, vláda přináší chaos a nejistotu

10. února 2022

CNN Prima NEWS 9. 2. 2022: Nedávno zvolený předseda ČSSD Michal Šmarda se opřel do současné parlamentní opozice i vládní koalice. Nová opozice, kterou tvoří hnutí ANO a SPD, podle něj pouze boří, zatímco vláda svými kroky vnáší chaos a nejistotu pro obyvatele země. Šmarda to prohlásil na úterní stranické tiskové konferenci. Podle místopředsedy sociálních demokratů a lékaře Robina Šína se vládnoucí koalice chová, jako by byla pandemie koronaviru vyřešená.

play-tk.png

Šmarda byl na úterní tiskové konferenci sociálních demokratů značně ostrý vůči vládnoucí koalici. Kritizoval jí za celou řadu kroků, od energií po státní rozpočet. „Rozpočet staré vlády nová odmítla, vlastní stále nemá a tápe nad příjmy a výdaji. Rozpočtové provizorium přináší chaos a nejistotu prakticky pro každého obyvatele této republiky,“ řekl nový předseda ČSSD, která v loňských říjnových volbách vypadla z Poslanecké sněmovny, když nepřekonala pětiprocentní hranici hlasů.

Tehdy na post stranického šéfa rezignoval Jan Hamáček a následně ho, možná trochu překvapivě, v čele partaje nahradil právě Šmarda, na úkor exministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

Nový předseda ČSSD připouští, že ne ze všeho je potřeba nynější vládu premiéra Petra Fialy (ODS) vinit, ale považuje za fér od ní chtít jasná řešení. „Bohužel nám namísto toho parlamentní strany nabízejí desítky hodin žvanění, bezduchých frází a únavných diskusí. Opozice ve Sněmovně pouze boří a vláda vůbec nic netvoří. Výsledkem je chaos a nejistota,“ pokračoval Šmarda.

Na druhou stranu však později doplnil, že nechce vládu za každou cenu kritizovat. „Jsme nová sociální demokracie a nechceme opakovat staré chyby. Ocenili jsme proto závazky této vlády, které vedou ke stabilitě a jistotám pro obyvatelstvo,“ dodal Šmarda a zmínil například zákonnou valorizaci minimální mzdy nebo dlouhodobé financování sociální péče.

Šín: Vláda se tváří, že jsme za vrcholem pandemie

Místopředseda ČSSD Robin Šín na svého stranického šéfa v kritice navázal, když současnému kabinetu vyčetl její politiku ohledně pandemie koronaviru. „Opět přibývá pacientů s covidem, zvyšují se počty výjezdů záchranných služeb a, jak vyplývá z dat ÚZIS, zvyšuje se i počet hospitalizovaných pacientů,“ varoval Šín.

Podle něj je sice pravda, že se počty lidí v nemocnicích zatím nezvyšují nijak rapidně, ale zapomíná se na to, že tisíce zdravotníků jsou v karanténách. „Alibistický projekt pracovní karantény nejde ve zdravotnictví moc aplikovat,“ doplnil.

Vláda se podle něj chová špatně, když dle jeho slov „zakázala pobyt covidu v republice“. „Zrušila nebo nechala vyprchat spoustu mimořádných opatření, která byla mimořádně účinná, a tváříme se, že jsme za vrcholem pandemie,“ poznamenal Šín.

Současnou situaci považuje za vážnou. „Až nyní nákaza dorazila k ohroženým skupinám, především k neočkovaným seniorům, a uvidíme v příštích dvou týdnech, že počty hospitalizovaných, a bohužel i úmrtí, budou narůstat,“ dodal místopředseda sociálních demokratů.

(NA ZÁZNAM CELÉ TISKOVÉ KONFERENCE SE MŮŽETE PODÍVAT ZDE)

zdroj: CNN Prima NEWS 10. 2. 2022 odkaz zde

Blogy