Bývalá mluvčí Charty 77 Anna Šabatová kandiduje na primátorku za koalici Solidarita

20. května 2022

Bývalá ombudsmanka a mluvčí Charty 77 Anna Šabatová bude nezávislou lídryní koaliční kandidátky Solidarita. Koalice spojuje Zelené, ČSSD a nezávislé osobnosti pro podzimní volby do Zastupitelstva hlavního města Prahy.

Anna Šabatová byla zástupkyní veřejného ochránce práv v letech 2001 až 2007, od roku 2008 do 2013 působila jako předsedkyně Českého helsinského výboru a v roce 2014 se stala na šest let veřejnou ochránkyní práv (ombudsmankou). Nyní chce hájit práva občanů a občanek Prahy, kde žije již skoro 50 let.

Ke své kandidatuře říká: „To spojenectví má velký smysl. Žiji v Praze a nechci, aby město opět mířilo směrem, který v minulých desetiletích utvářela především ODS. Chci Prahu, v níž se lidé pohodlně dostanou do práce, do školy nebo na procházku, chci Prahu, kde se v parném létě nezalknu vedrem, chci Prahu, z níž se lidé nemusí stěhovat, protože neutáhnou náklady na bydlení a energie. Moderní Praha musí být místem pro všechny Pražany, pro naše děti a vnoučata.“

Dvojkou na kandidátce bude sociální demokrat Miroslav Dvořák, dlouholetý ředitel organizace poskytující sociální služby a právní pomoc: „Spojení ČSSD a Zelených je koalicí solidarity a zodpovědnosti. Solidarity s těmi, kteří jsou o něco zranitelnější než ostatní a jsou součástí našeho společenství, a zodpovědnosti k přírodě i podobě veřejného prostoru v Praze.“

Zelení vysílají na koaliční kandidátku jako svou jedničku Matěje Michalk Žaloudka, urbanistu a zastupitele z Prahy 3. Na společné kandidátce Solidarity zaujme 3. místo. „Budeme hájit dostupné náklady na život a spravedlivý veřejný prostor. Zároveň budeme zárukou udržitelných a ekologických řešení, nejen v klimatické a energetické politice, ale i v územním rozvoji a dopravě,“ říká.

Na čtvrtém místě společné kandidátky bude Lukáš Ulrych, středoškolský učitel a předseda Mladých sociálních demokratů, na pátém Anna Junková, právnička a členka vedení Zelených.

Anna Šabatová a zástupci obou stran dnes podepsali společné memorandum o spolupráci. Zahájení kampaně plánují na 6. června 2022.

Hlavními tématy koalice by měly být dostupnost bydlení jako základní lidské potřeby, pomoc Pražanům a Pražankám při zvládání nákladů života v Praze, ochrana životního prostředí, přizpůsobení města změnám klimatu a podpora a rozvoj veřejné dopravy.

zdroj: 

tiskové oddělení ČSSD a Mirek Dvořák, mirek.dvorak@volny.cz 

Blogy